PDF File

MONEY

Everyday in some way we use math through money.  You count money when you pay for your lunch and when you receive your change.  If you go to the store and buy a pencil and a candy bar, you have to count money.  If you get an allowance, you count your money.  Counting money will be an important part of your daily life.  In this unit, you will count, add, subtract, multiply, and problem solve using money. 

 

Counting Money

 

This is a penny and it is worth $.01 (one cent). When counting pennies you count by ones. This is the front and back view of a penny.

 

 

 

This is a nickel and it is worth $.05 (five cents). When counting nickels you count by fives or add five cents. This is the front and back view of a nickel.

 

  

This is a dime and it is worth $.10 (ten cents). When counting dimes you count by tens or add ten cents. This is the front and back view of a dime.

 

 

This a quarter and it is worth $.25 (twenty-five cents). When counting quarters you count by 25 or add 25 cents. This is the front and back view of a quarter.

   

 

This is a one dollar bill it is worth $1.00. When counting dollars you count by ones. This is the front and back view of a one dollar bill.

 

This is a five dollar bill it is worth $5.00. You count these by fives. This is the front and back view of a five dollar bill.

 

Example:

 

Count the money shown:

 

$1.00 + $1.00 + $1.00 + $.025 + $0.25 + $.10 + $.01 + $.01 + $.01 = $3.63



Computing Money

 

Adding


When adding money you must line up the decimals and then add as usual.

 

   $5.21

+ $3.87

   $9.08

 

Subtracting


Just like with addition when you subtract, you must keep the decimals line up.

 

   $12.78

$  6.39

   $  6.39

 

Multiplying


Follow the rules for multiplication. Remember to place the decimal two places over from the right and place a dollar sign before the product.

 

   $2.51

    ×    3

   $7.53

 

Dividing


Remember when dividing money place the dollar sign and the decimal directly above in the quotient.

 

Problem Solving


Mike had $2.00 to pay for his lunch. The lunch cost $1.30, how much will Mike get back?

 

   $2.00

$1.30

   $0.70

 

Mike will receive $0.70 in change.




Below are additional educational resources and activities for this unit.
 
Unit 16 Counting Coins Worksheet
 
Unit 16 Counting Bills Worksheet
 
Unit 16 Count the Money (Bills and Coins) Worksheet